Państwa afrykańskie oraz ludność, która je zamieszkuje codziennie zmaga się z wieloma przeciwnościami. Brak wody, żywności, leków, zmiany klimatyczne, konflikty zbrojne oraz gwałtownie rosnąca liczba ludności to jedne z wielu problemów z jakimi borykają się ten kraje. Te problemy dotyczą w szczególności krajów Afryki Subsaharyjskiej.
Bez wsparcia od innych krajów Afryka pozostały daleko za rozwijającym się światem. Dlatego też wiele państw oraz organizacji humanitarnych organizuje wiele działań mających na celu ograniczenie dysproporcji rozwojowej i poprawienie standardu życia mieszkających tam ludzi, poprzez tworzenie odpowiednich warunków życia i umożliwienia dzieciom edukacji.
Afryka jest krajem z największym potencjałem produkcji energii elektrycznej poprzez panele słoneczne. Obecnie na całym świecie budowane są farmy fotowoltaiczne, gdyż infrastruktura tego przedsięwzięcia z roku na rok tanieje. Jednak ciągle prawie połowa mieszkańców Afryki zmaga się z niedoborem energii elektrycznej. Pomimo ciągłych inwestycji, potencjał tego kraju dalej nie jest wykorzystywany.
Naszym zdaniem, zwiększenie inwestycji oraz pomocy w zakresie pozyskiwania energii słonecznej powinno stanowić ważną część programu pomocy ze strony zarówno Unii Europejskiej jak i innych krajów. Jednak pozyskiwanie energii nie jest jedynym problemem. Około 30 na 54 krajów w Afryce ma problemy z elementarną infrastrukturą i transferem energii. Dlatego należy tworząc farmy fotowoltaiczne zapewnić odpowiednia do niej infrastrukturę, która umożliwi dostarczenie energii do najuboższych mieszkańców tego kontynentu, co spowoduje znaczącą poprawę jakości ich życia.
