O projekcie

Projekt „The Jean Monnet Module on The European Union Multidimensional Strategy for Tackling Africa’s Challenges” – EU4AFRI (2019–2022) dotyczy zdolności Unii Europejskiej do zapewniania skutecznej pomocy rozwojowej państwom afrykańskim.

Projekt skoncentrowany jest na kluczowych wyzwaniach kontynentu afrykańskiego, roli UE w globalnym systemie organizacji międzynarodowych świadczących pomoc rozwojową, a także na nowych uwarunkowaniach współpracy UE i państw Afryki wynikających m.in. ze wspólnej strategii Afryka – UE (The Joint Africa – EU Strategy).

Głównym celem projektu EU4AFRI jest promowanie badań naukowych oraz włączenie do oferty edukacyjnej SGH innowacyjnych kursów i seminariów dotyczących zdolności UE do zapewniania skutecznej pomocy rozwojowej państwom afrykańskim. Ponadto projekt ma na celu przekazanie studentom rzetelnej wiedzy oraz umiejętności praktycznych, które mogą stanowić przyczynek do ich zaangażowania w kształtowanie polityk UE – jako stażyści, pracownicy i eksperci organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych, czy agend rządowych kształtujących politykę rozwojową na poziomie państwowym.

 

Szczegółowe cele projektu to:

  1. Rozszerzenie oferty dydaktycznej SGH o dwa nowe kursy i dodatkowe seminaria związane z tematyką projektu.
     
  2. Ustanowienie podstaw dla badań nad polityką rozwoju UE w SGH, szczególnie w obliczu dynamicznie zmieniającego się otoczenia oraz nowego paradygmatu stosunków UE – Afryka.
     
  3. Wspieranie dialogu i współpracy między środowiskiem akademickim a praktykami oraz zaangażowanie studentów i młodych naukowców zarówno w działania naukowe, jak i w proces kształtowania polityki.
     
  4. Wyposażenie studentów SGH i studentów innych uniwersytetów w wiedzę merytoryczną oraz umiejętności praktyczne, w formie szkolenia personelu dla organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorstw zaangażowanych społecznie, a także kształtowanie postaw ułatwiających pracę w wyżej wymienionych instytucjach.
     
  5. Zwiększenie zaangażowania studentów przez połączenie wykładów i interaktywnych seminariów z innowacyjnymi metodami uczenia się, takimi jak myślenie projektowe, tj. Design Thinking.

 

Najważniejsze działania w projekcie:

  1. Wprowadzenie do oferty dydaktycznej SGH dwóch kursów o tematyce projektu w ciągu sześciu semestrów realizacji projektu, zorientowanych na przekazywanie rzetelnej i praktycznej wiedzy oraz aktywizowanie studentów poprzez innowacyjne metody uczenia się.
     
  2. Przeprowadzenie 12 interaktywnych seminariów opartych na metodzie Design Thinking oraz trzech międzynarodowych seminariów eksperckich o tematyce projektu, poświęconych w szczególności zdolności UE do stawiania czoła najważniejszym współczesnym wyzwaniom.
     
  3. Zorganizowanie trzech otwartych konkursów na infografiki poświęcone zagadnieniom zawartym w projekcie oraz organizacja trzech wystaw najlepszych prac.
     
  4. Publikacja co najmniej trzech artykułów naukowych o tematyce projektu, w tym co najmniej jednego w renomowanym międzynarodowym czasopiśmie.
     
  5. Organizacja międzynarodowej konferencji kończącej projekt.

 

 

Projekt jest realizowany w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Logo SGH