Współczesny system światowego handlu oparty został o daleką liberalizację oraz nadzór ze strony organizacji międzynarodowych. W procesach tych niektóre gospodarki mogą odnieść znaczne zyski, jak i potężne straty. Doskonale jest to widoczne w słabiej rozwiniętych państwach Afryki, które, mimo bogactwa zasobów, nie są w stanie szybko nadrobić luk rozwojowych, co doskonale pokazuje, iż współczesny system handlu oparty został o wolność, lecz zdecydowanie nie równość wymiany.
Czytaj więcejGłówny tematem pracy jest Afrykański Bank Rozwoju i jego pomoc rozwojowa. Przedstawiona została również strategia na lata 2013-2022, historia, struktura, cele, sposób finansowania organizacji oraz przykłady współpracy z UE.
Czytaj więcejW pracy omówiono główne założenia i uwarunkowania tworzące organizację międzynarodową, którą jest Wspólnota Gospodarcza Azji i Pacyfiku (APEC). Ponadto przedstawiono powiązania gospodarcze APEC z państwami członkowskimi UE oraz z państwami z Afryki.
Czytaj więcejBadanie zostało przeprowadzone na przełomie lutego i marca 2020 r. na grupie 275 studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie metodą kwestionariuszową w formie papierowej.
Czytaj więcejCelem pracy jest przedstawienie działań Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Unii oraz krajach Afryki, ze szczególnym uwzględnieniem zobowiązań klimatycznych. W pierwszej części przedstawiono historię Banku, cele oraz oferowane produkty i usługi. W drugiej części omówiono inicjatywy podejmowane przez EIB w celu przeciwdziałania katastrofie klimatycznej. Przywołano również przykłady inwestycji, które realizują strategię klimatyczną Banku, zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i w Afryce.
Czytaj więcejCelem pracy jest przedstawienie rozwoju obecności Chin w Afryce, jaki ma miejsce od 2000 r. Omówione zostało powstanie FOCAC, jej struktura oraz działania podejmowane w jej ramach.
Czytaj więcejCelem pracy jest scharakteryzowanie Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w kontekście instytucjonalnym oraz analiza obecnej działalności inwestycyjnej w Afryce na przykładzie trzech największych i najbardziej aktywnych pod tym względem państw członkowskich ASEAN czyli Malezji, Singapuru oraz Tajlandii.
Czytaj więcejCelem pracy jest przybliżenie działalności organizacji promującej handel międzynarodowy - World Trade Center Association oraz przedstawienie jej obecności na kontynencie afrykańskim w ramach procesów globalizacji na przykładzie Ghany.
Czytaj więcejW pracy scharakteryzowano IATA oraz podjęto analizę wybranych działań IATA. Przeanalizowano także główne problemy działalności organizacji, do których zaliczono przede wszystkim pandemię COVID-19. Omówiono również działalność IATA w Afryce, regionie w którym zdiagnozowano największe problemy rozwojowe dotyczące transportu lotniczego.
Czytaj więcejPraca koncentruje się na omówieniu pomocy rozwojowej udzielanej przez Unię Europejską Afryce. Przedstawiony został rys historyczny, zmiany wielkości udzielanej pomocy oraz mechanizmy wykorzystywane przez UE. Scharakteryzowana została również pomoc rozwojowa udzielana przez Polskę.
Czytaj więcejW pracy przedstawiono Kryzysowy Fundusz Powierniczy na rzecz Afryki – genezę jego powstania, przyczyny, dla których został utworzony oraz efekty i działania podjęte w ramach zagospodarowania środków finansowych stanowiących Fundusz.
Czytaj więcejW pracy przedstawiono Międzynarodowy Związek Kolei - najstarszą i o największym zasięgu organizację współpracy kolei na świecie. Omówiono jej genezę i rozwój oraz współczesną działalność ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania organizacji na kontynencie afrykańskim.
Czytaj więcejCelem pracy jest przedstawienie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i pokazanie w jaki sposób prowadzi ona działalność na arenie międzynarodowej. W pracy przedstawiona została polityka OPEC, służąca zachowaniu światowej pozycji rynkowej tej organizacji, pokazane zostały jej działania wspierające słabo rozwinięte regiony afrykańskie, poruszona została problematyka wojny na Ukrainie i odpowiedź OPEC na ten konflikt.
Czytaj więcejCelem pracy jest przedstawienie propozycji w jaki sposób budżet UE może finansować przedsięwzięcia na zewnątrz UE, w tym przypadku na terenie państw afrykańskich. Praca składa się z trzech zasadniczych części. W pierwszej części pracy przedstawiono ogólną charakterystykę budżetu Unii Europejskiej. W drugiej oraz trzeciej zaprezentowano możliwe rozwiązania pomocowe na rzecz Afryki przy wykorzystaniu środków pochodzących z budżetu UE.
Czytaj więcejW pracy przedstawiono ramy współpracy między UE a Afryką w oparciu o Umowę z Kotonu oraz Wspólną Strategię UE – Afryka, a także strategie regionalne dla Rogu Afryki, Zatoki Gwinejskiej oraz umowy o partnerstwie gospodarczym.
Czytaj więcejW pracy omówiono najważniejsze założenia działań w ramach nowego impulsu partnerstwa Afryka – UE od 2018 r. Przeanalizowano priorytet Bardziej odpornego państwa i społeczeństwa oraz Większej liczby lepszych miejsc pracy, zwłaszcza dla młodzieży.
Czytaj więcejCelem pracy jest przybliżenie zagadnień związanych z pomocą organizowaną przez instytucje Unii Europejskiej na rzecz krajów afrykańskich. Scharakteryzowano dokumenty, w ramach których prowadzone są wzajemne relacje, a także strategie przyjęte wobec najbardziej potrzebujących regionów Afryki. Omówiono konkretne działania w wybranych dziedzinach, a także dokonano próby oceny skuteczności i możliwej kontynuacji wsparcia UE dla państw Afryki.
Czytaj więcejW pracy przedstawiono podstawy teoretyczne pomocy rozwojowej, uwarunkowania geograficzne, polityczne, społeczne i ekonomiczne Etiopii, zwłaszcza analizę potrzeb Etiopii w oparciu o Cele Zrównoważonego Rozwoju. Omówiono także jako przykład pomocy rozwojowej program wspierania edukacji przez oświetlenie szkół podstawowych oraz wyposażenie bibliotek szkolnych realizowany w latach 2015–2016 w południowej Etiopii przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Czytaj więcejPraca skupia się na Południowoafrykańskiej Wspólnocie Rozwoju – genezie jej powstania, strukturach organizacji oraz jej działań mających na celu wspieranie rozwoju państw członkowskich.
Czytaj więcejJednym z głównych celów Unii Europejskiej jest niesienie wszelkiej pomocy krajom słabiej rozwiniętym. Wraz z postępem gospodarczym następują coraz większe dysproporcje na poziomie życia i Europejczyków i mieszkańców krajów rozwijających się. Do takich państw zaliczają się kraje afrykańskie. Działania Unii Europejskiej w stosunku do Afryki skupiają się głównie na rozwiązywaniu różnego rodzaju konfliktów. Są to konflikty między państwami afrykańskimi, jak walki plemienne i wojny domowe. Unia Europejska pragnie zapewnić krajom afrykańskim ochronę praw człowieka, wprowadzić rządy prawa, demokrację, pomoc i nadzór w wyborach. Udziela pomocy gospodarczej oraz stara się o rozwój edukacji dzieci i młodzieży, bo to oni będą w przyszłości wprowadzali demokratyczne rządy prawa w swoich państwach.
Czytaj więcejW niniejszej pracy skoncentrowano się na oficjalnej pomocy rozwojowej i przekazach pieniężnych, starając się wykazać, która z tych dwóch forma przepływów pieniężnych jest bardziej efektywna i w którym kierunku powinny podążać polityki państw wysokorozwiniętych chcąc wspomóc rozwój w krajach rozwijających się. Przeanalizowano studium przypadku Gambii.
Czytaj więcejPraca podejmuje temat szwedzkiej pomocy rozwojowej. Przedstawiono genezę tej pomocy, jej cele, instytucje obsługujące szwedzką pomoc rozwojową, zwłaszcza Szwedzką Agencję ds. Współpracy na rzecz Międzynarodowego Rozwoju. Jako przykład omówiono pomoc rozwojową Szwecji w Afryce Subsaharyjskiej.
Czytaj więcejAnaliza dokonana w opracowaniu skupia się na wpływie działań Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Banku Światowego na rozwój państw afrykańskich, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1980-2000.
Czytaj więcejZa rozwój współpracy biznesowej między polskimi a zagranicznymi przedsiębiorcami od 2003 r. w Polsce odpowiedzialna jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Celem pracy jest wykazanie działalności Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu na arenie międzynarodowej oraz przedstawienie zakresu jej współpracy z krajami afrykańskimi.
Czytaj więcej