Moim wyzwaniem projektowym jest problem wykluczenia edukacyjnego w Subsaharyjskiej Afryce – jak zapewnić dostęp do jakościowej edukacji 100 tysiącom dzieci w wieku 6-17 na terenach wiejskich.
Problem edukacyjny w Afryce Subsaharyjskiej jest niezwykle skomplikowany i wielopłaszczyznowy. Posiada on mnogość przyczyn i skutków z nim związanych, a jego rozwiązanie wymagałoby współgrania działań wielu stron, w wieloletnim procesie rozwojowym.
W tej chwili ze wszystkich regionów świata , Afryka Subsaharyjska ma najwyższe wskaźniki wykluczenia edukacyjnego.Na całym świecie nadal 67 milionów dzieci nie uczęszcza do szkoły, z czego 43% mieszka w Afryce. Według danych Instytutu Statystycznego UNESCO, ponad jedna piąta dzieci w wieku od około 6 do 11 lat nie uczęszcza do szkoły, a w wieku od około 12 do 14 lat jest to aż jedna trzecia młodzieży. W wieku od około 15 do 17 lat, 60% młodzieży jest poza procesem edukacyjnym.
Ze statystyk wynika, że wskaźnik alfabetyzacji w Afryce Subsaharyjskiej wyniósł w 2017 r. 65 %. Innymi słowy, jedna trzecia osób w wieku 15 lat i więcej nie potrafiła czytać i pisać, co jest jednym z wielu skutków tego wielkiego problemu.
Wskaźnik urbanizacji Afryki wynosi tylko 40%; aż 60% osób mieszka na terenach podmiejskich i wiejskich. Właśnie tą część ludności najbardziej dotykają trudności z infrastrukturą, dostępem do elektryczności czy Internetu – czynniki przyczyniające się do nasilenia problemu wykluczenia edukacyjnego.
Bez pilnych działań sytuacja prawdopodobnie ulegnie pogorszeniu, ponieważ region stoi w obliczu rosnącego zapotrzebowania na edukację ze względu na wciąż rosnącą liczbę ludności w wieku szkolnym.
