Ogromnym wyzwaniem, które stoi przed mieszkańcami Afryki są niewystarczające zarobki w sektorze rolniczym, które nie pozwalają im żyć godnie. Nie uzyskują oni wystarczającego wynagrodzenia za swojąpracę i wytworzone produkty. Często pracują za stawki, które nie odpowiadają włożonym środkom pieniężnym, energii oraz poświęconemu czasu naprodukcję. Z powodu niskich wynagrodzeń nie mogą oni inwestować w rozwój, który pozwoliłby na większą produktywność. Uprawy są niedofinansowane przez co nie jest w pełni wykorzystany potencjał lokalnych rolników.
Rolnictwo stanowi znaczącą gałąź gospodarki Afryki - ma ono znaczny udział w zatrudnieniu. Całe afrykańskie rolnictwo wykazuje niski stopień mechanizacji oraz kultury rolnej, co powoduje, że najczęściej nie pokrywa ono podstawowych potrzeb. Czynnikami wpływającymi negatywnie na rozwój rolnictwa są słabe gleby, jednakże Afryka ma bardzo korzystny agroklimat pozwalający na uprawę roślin ciepłolubnych. Dlatego też okres wegetacyjny roślin trwa na większości terenu przez cały rok pozwalając na ciągłą produkcję żywności.
Niskie wynagrodzenia w tym sektorze wynikają z kilku czynników. Po pierwsze są to bardzo niskie ceny na giełdach, które ciągle są podstawowym miejscem zbytu produktów afrykańskich (przez to produkty nawet z wyższą jakością są sprzedawane po bardzo niskiej cenie, ponieważ w innym przypadku nie zostałyby w ogóle sprzedane), po drugie niska produktywność wynikająca z małej mechanizacji produkcji, ponieważ rolników nie stać na modernizację upraw. Przy obu czynnikach mamy do czynienia z błędnym kołem, które uniemożliwia afrykańskim rolnikom godne i spokojne życie.
