UE i jej państwa członkowskie są razem największym darczyńcą dla kontynentu afrykańskiego. Około 20 mld EUR rocznie w ramach pomocy rozwojowej jest kierowane do Afryki poprzez programy realizowane na szczeblu kontynentalnym, regionalnym i krajowym. Około 20 % tej kwoty jest zarządzane przez Komisję Europejską.
Oprócz konkretnych projektów finansowanych przez państwa członkowskie UE i Unię Afrykańską oraz ich instytucje działające na rzecz rozwoju, UE zapewnia specjalne wsparcie dla wdrażania partnerstwa za pośrednictwem dwóch głównych kanałów:
• The Pan-African Programme,
• The African Peace Facility.
Więcej informacji na temat współpracy UE i Unii Afrykańskiej można znaleźć na stronie internetowej https://africa-eu-partnership.org.
Najbardziej obszernym raportem na temat rozwoju poszczególnych państw i pomocy, która jest niezbędna można znaleźć w raporcie “Human Development Report 2019” przygotowanym przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Dodatkowo istnieje wiele inny organizacji, które skupiają się na problemach państw afrykańskich. UNICEF udostępnił raport “Akcja humanitarna na rzecz dzieci w Nigrze 2020”. Bank Światowy udostępnia publikację “Puls Afryki”, która skupia się na problemach ekonomicznych, przeciętnie 2 razy w roku.
W treści wyżej wymienionych reportów i publikacji można znaleźć wiele problemów, z którymi codziennie muszą walczyć obywatele krajów afrykańskich: niedożywienie, ograniczona edukacja, napięta sytuacja polityczna, odczuwalne efekty zmian klimatycznych, choroby zakaźne i wiele innych. W ramach naszego projektu skupimy się na problemie związanym z dostępem do czystej wody pitnej w Nigrze. Jest to kraj, w którym 2.9 miliona osób potrzebuje pomocy humanitarnej. Setki tysięcy dzieci i dorosłych nie ma dostępu do stabilnego źródła wody pitnej, które nawet jeśli istnieją, to napotykają na szereg przeszkód w zaplanowanym funkcjonowaniu.
